среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż głazy sztachety te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasami mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, bezproblemowej obróbce i stosunkowo niskiej odpłatności. Występują w wielu terenach Polski – piaskowiec najłatwiej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów materiał ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo wstępnie obrabia, układa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką oraz wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z Winylu z Nysy na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapnistym. Nie licząc bazy zlepiających występują tam również pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień głazów na ogrodzenia z plastiku z Lędziny na plot i bramkę ogrodzeniowa, przybierają one wtedy przeróżne pigmenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak ogromnych złóż wycina się najogromniejsze bloki, stosowane później np. w rzeźbiarstwie. Uzyskane głazy można także ciąć na sześciany o równych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalnych klinów i dłut na cienkie, nierównych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia z PCV wykorzystuje się dodatkowo wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż a także ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a przez to łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ploty z PCV na plot i furtkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania wewnątrz, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych ekspresowo matowieją. Wapienie wolno wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych upodobań forma kamiennych tafli może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i ogrodzenie z PCV na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa stawia się z skał różnorodnego zarysu, zestawionych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. O ile płot powstaje z kafli o niesymetrycznych obrysach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, ażeby kształt każdego kolejnego łączył się z uprzednim. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku wolno wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia z Winylu z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły ewentualnie pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać również do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają również mchem i wodorostami. Można to udaremniać pokrywając powierzchnię ogrodzenia względnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy skrobać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi urządzeniami np. drucianą szczotką, ponieważ na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak chcemy, aby kamienie na ogrodzeniu szybko wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий