понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe ogrodzenie alias po prostu żywopłot

Żywe plot inaczej żywoplot


Płoty roślinne z reguły pełnia role ogrodzenia, niemniej często służą również za dekoracje. Zazwyczaj takie sztachety plastikowe buduje się w słonecznych miejscach, gdzie szybko rosną oraz mocno gęstnieją. Co niemiara czaru maja także takie rosnące ogrodzenia, jakie wiodą przez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta tu i ówdzie gmatwanina gałązek względnie kwiatami tworzą przyciągające wzrok obrazy, natomiast orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , sprawia że nawet mały spacer obok takiego parkanu wycisza i relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, należy wziąć pod uwagę funkcje takiego płotu, warunki jakie są w ogrodzie, również nasze upodobania oraz czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same rosną, nierzadko również bujnie kwitną, ale wymagają tez mnóstwo miejsca. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe sztachety z plastiku mogą być nadzwyczaj wysmukłe, jednak trzeba je regularnie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wiec nad czym się zastanawiać, dlatego ze takie plot wyznacza się na długi okres czasu, czasem nawet na pokolenia.


Przeważnie wystarczający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•dobrze wytrzymuje susze,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. na naszym wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gęstwina jego gałązek stanowi niedostępny dla wzroku parkan,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić także żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się pożytecznymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją nadawać jej postać wyłącznie od strony ogrodu, zaś cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Nadzwyczaj wysokie, bowiem ponad dwumetrowe sztachety z plastiku z Brzeska stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania pobliskie budynki i ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy naokoło granic posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo daje orzechy. Gdy chcemy ażeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich obcinanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий